Personal Personal

Personal

Om du har frågor om hur du skall ansöka till någon av inriktningarna hos Consensum, tala med din studie- och yrkesvägledare (SYV).

Om det är något ni undrar använd telefonnumret nedan, eller skicka oss ett mail. Vi svarar gärna på frågor om utbildningen, skolan, lärarna och berättar hur vi kan göra din gymnasietid betydelsefull – för dig och för alla andra du kommer att stöta på i din framtida karriär.


Administration

Charlotte Malik Strååt
Rektor, VO191A, VO191B och VO182A, Specialpedagog
08-120 472 65
charlotte.straat@consensum.se
Maria Hermansson
Biträdande rektor, VO182B och VO173, lärare eng/sam
08-623 07 70
maria.hermansson@consensum.se
Simon Gunnarson
Administratör, lärare sv
08-120 993 56
simon.gunnarson@consensum.se

Elevhälsa

Anita Hedtjärn
Kurator
08-623 07 40
anita.hedtjarn@consensum.se
Eva Strandlid
Skolsköterska
08-120 472 78
eva.strandlid@consensum.se
Joanna Lundin
Mentor för: 191B, 182B, 173
08-120 472 77
joanna.lundin@consensum.se
Carl-Johan Rolfhamre
Mentor för: 191A, 182A
08-120 472 76
carl-johan.rolfhamre@consensum.se

Pedagoger

Elin Loflin
Lärare eng/hi/re
08-120 230 43
elin.loflin@consensum.se
Maria Wahlberg
Vårdlärare
08-120 230 45
maria.wahlberg@consensum.se
Anna Pihlström-Martin
Vårdlärare, speciallärare
08-120 993 59
anna.pihlstrom-martin@consensum.se
Susanne Palm
Vårdlärare
08-120 230 45
susanne.palm@consensum.se
Peter Madsen
Lärare ma
08-120 993 56
peter.madsen@consensum.se
Suzanne Wallin
Lärare sv/vård
08-120 230 43
suzanne.wallin@consensum.se
Caroline Helenius
Vårdlärare
08-120 993 59
caroline.helenius@consensum.se
Eleine Friberg
Lärare ma/na
08-120 993 56
eleine.friberg@consensum.se

Öppet hus / skuggning

Öppet hus & skuggning

Har du tankar och funderingar kring ditt gymnasieval kan kanske ett besök på vårt öppna hus hjälpa dig en bit på vägen. Vi svarar gärna på dina frågor och visar dig vad vi har att erbjuda dig. Om du skulle önska är du också mycket välkommen att vara med under en vanlig skoldag på Consensum (skuggning), då får du chansen att ta del av vårt arbetssätt och den fina stämningen på skolan.

Läs mer

Framtiden är ljus

Framtiden är ljus

Under livets alla skeden behövs det människor som jobbar med människor. Att välja ett yrke inom vård, medicin, välfärd och naturvetenskap ger dig alla förutsättningar att fixa det framtidsjobb du drömmer om. Starta din resa mot framtiden med en gymnasieutbildning på Consensum, det ger dig en stark plattform inför kommande yrke och högskolestudier.

Läs vad tidigare elever gör idag